Ambulans Çeşitleri

Ambulans Çeşitleri

Ocak 18, 2022 by Asrın Ambulans0
ambulans-1200x674.jpg

Ambulanslar sağlık sektörü içerisinde yer alan en önemli ulaşım araçlarını meydana getirmektedir. Çeşitli donanımlardan meydana gelmekte ve bu donanımlar sayesinde acil müdahaleler gerçekleşebilmektedir. Aynı zamanda ambulanslar hastaları olması gereken düzende taşımakta ve onları ulaşması gereken yerlere güvenle ulaştırmaktadır. Hastanın durumuna göre de ambulanslar resmi olarak çeşitli türlere ayrılmaktadır. Ambulans nedir konulu makalemizi linkten okuyabilirsiniz.

 Ambulans Çeşitleri Nelerdir?

Ambulanslar ulaşım şekline göre çeşitlere ayrılmaktadır. Kara ambulansları, deniz ambulansları ve hava ambulansları ambulans çeşitleri arasında yer almaktadır.

Bu çeşitler de kendi arasında kategorilere ayrılmaktadır. Bu kategorileri de ilgili hastanın durumu oluşturmaktadır.

 Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü en doğru şekliyle bu çeşitleri açıklamıştır. Kara ambulansı karadan ulaşım sağlayan ambulans çeşididir. Deniz ambulansı denizden ulaşım gerçekleştiren ambulans çeşididir. Hava ambulansı da havadan ulaşım sağlayan ambulans çeşididir. Bu çeşitler arasında en çok ihtiyaç duyulan kara ambulanslarıdır. Karadan ulaşım sağlanamadığı taktirde deniz ya da havadan ulaşımına başvurulmaktadır.

 Kara Ambulans Çeşidi Hakkında Bilgiler

Kara ambulans çeşitleri farklı türlerde hizmet vermektedir. Acil yardım olarak, hasta nakil olarak ya da yoğun bakım olarak hizmet veren kara ambulans türleri sırasıyla şöyledir:

  • Acil yardım ambulansı
  • Hasta nakil ambulansı
  • 4 sedyeli yoğun bakım ambulansı
  • Obez ambulansı
  • Yeni doğan ambulansı
  • Özel donanımlı paletli kar ambulansı
  • Motorize ambulansı

Genel olarak baktığımızda bu kara ambulanslarından en çok hasta nakil ve acil yardım hizmetleri için olanlarına ihtiyaç duymaktayız.

Her türlü acil durumda olay yerinde bulunan ve içerisinde acil yardım araçlarını barındıran acil durumlara karşılık tıbbi müdahaleyi yapabilecek ekiple çalışan kara ambulansları acil yardım ambulanslarıdır. Bu ambulanslar tıbbi ve teknik donanıma sahiptir.

Hasta nakil hizmeti veren kara ambulansında ise acil duruma gereksinim duyulmaz. Hasta ya da yaralının gerekli yere nakli söz konusudur. Bu yüzden de bu ambulansların içerisinde en az bir tane sağlık personeli bulunmaktadır. Bu ambulanslar da teknik ve tıbbi donanıma sahiptir. Sadece hizmet gereği hastayı ya da yaralıyı nakil etmeye yaramaktadır.

Obezlik ciddi bir rahatsızlıktır. Bu yüzden de obez olan hastaların sağlık ulaşımlarını sağlamak amacıyla obez ambulansları geliştirilmektedir. Yeni doğan ambulanslar da yeni doğmuş bebeklerin ulaşımını olması gerektiği gibi gerçekleştirmektedir.

Yoğun bakım koşullarında yaşayan hastaların taşınması, nakil edilmesi ve acil müdahalede bulunulması gerektiği taktirde 4 sedyeli yoğum bakım ambulansları devreye girmektedir.

Özel donanımlı paletli kar ambulansı ise hava koşullarını kara yolunda hafifletmekte ve bu zor hava koşullarında ilgili hastanın taşınmasında destek olmaktadır.

Motorize ambulansı aslında motosiklet ambulansıdır. Kara yolunda hizmet veren bu ambulans türü çoklu trafik kazalarını önlemektedir. Dar sokaklar ve yoğun trafik koşulları düşünüldüğünde hızlı gereksinim neticesinde kurulduğu belli olmaktadır. Bu sebepten dolayı özel donanım ve ekipten meydana gelmektedir.

 Hava Ambulans Çeşidi Hakkında Bilgiler

Hastanın olduğu bölgeye ya da olay yerine karadan yeteri hızda ulaşılamayacağı tespit edildiğinde hastanın taşınmasının acil olduğu durumlarda hava bölgesinden hizmet veren ambulanslar hava ambulanslarıdır.

Bu durumda 7 gün 24 saat hava ambulansı konusunda da hizmet veren şirketler mevcuttur. Bu ambulanslar ağır yoğun bakım donanımından da meydana gelebilmektedir. Hız faktörünü en iyi şekilde sağlamaktadır. Ülkemizde de Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından onaylı hava ambulans hizmeti veren kurumlar da mevcuttur.

 Deniz Ambulans Çeşidi Hakkında Bilgiler

Deniz ambulansları hastaya ulaşımı deniz yolundan sağlayan ve özel tıbbi malzemelerden oluşan ambulanslardır. Deniz ambulansları da hastanın nakli ya da acil müdahale gerektirdiği durumlarda ve karadan ulaşımın sağlanması mümkün olmadığı durumlarda hizmet vermektedir.

Deniz ambulansları Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığından çalışma izni almaktadır. Buna ek olarak da belirtilen tıbbi donanıma sahip olmak zorundadır.


Yorum Yap

Mail adresiniz paylaşılmaz. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir.
Daha İyi Bir, Hayat İçin

Daha İyi Bir Hayat İçin


Dijitalist Marketing 2021. Tüm hakları saklıdır.Bütün hakları saklıdır. 2021 Dijitalist Marketing2021 Dijitalist Marketing

Şimdi Ara