Ambulans Hizmeti Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ambulans Hizmeti Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Temmuz 17, 2021 by Asrın Ambulans0
6_Calisma-Yuzeyi-1.png

Ev içerisinde, işyerinde, sokakta ya da herhangi bir alanda acil sağlık problemi ile karşılaşıldığında ankesörlü, sabit, araç ya da cep telefonundan direkt olarak 112 aranabilmektedir. Ambulans hizmetleri günümüzde büyük bir öneme sahip olmaktadır. Bununla birlikte ambulans hizmetlerinin çeşitli özellikleri bulunmaktadır.

Ambulans Nedir?

Ambulans, hastaneler arasında veya hastaneye ulaştırabilmek gayesi ile hasta ya da yaralı taşımaya yarayan bir tür özel donanımlı ve motorlu panelvan tipindeki aracı ifade etmektedir. Ambulanslar çeşitli işlevlere sahip olmaktadır. Ambulansların temel amacı gerekli olan ilk müdahaleyi gerçekleştirerek hastanın en kısa sürede hastaneye ulaştırılmasını sağlamaktır. Özel ambulans çözümlerimizi görmek için bu sayfamıza tıklayabilirsiniz.

 Ambulans Ne İşe Yarar?

Ambulans, yaralı veya hastaları hastaneye, ilk yardıma uygun olan bir yere ya da devamlı ve yeterli bir tıbbi bakımın uygulanabileceği sağlık merkezlerine taşımak amacı ile kullanılmaktadır. İçerisinde hastalar için gerekli olan donanımlar mevcuttur.

 Ambulans Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Acil bir olayın meydana gelmesi durumunda hiç zaman kaybetmeden ambulansı aramak gerekmektedir. Bu kapsamda ambulans seçerken dikkat edilmesi gerekenler konusunda önemli pek çok nokta bulunmaktadır. Bu noktalardan ilki ambulans çalışanlarının çağrı hizmetlerinin çözüme odaklı olan ve hızlı bir şekilde sonuca ulaştıran yapıya sahip olmalarıdır. Bir başka önemli nokta ise ambulans içerisinde yer alan hekimin, acil tıp teknisyeninin ya da hemşirenin acil durumlar konusunda bilgi birikimine ve tecrübeye sahip olması gerekmektedir. Hastayı ve yakınını endişelendirmeden sakin ve soğukkanlı bir şekilde davranmaları hem hasta için hem de yakını için oldukça önemlidir.

 Ambulanslarda Hasta Taşınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Ambulans içerisinde hasta taşınırken dikkat edilmesi gereken pek çok önemli unsur bulunmaktadır. Bu unsurlar ise şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Hastaya cerrahi nitelikteki maskenin takılması gerekmektedir.
 • Ambulans içerisinde görevli olan sağlık personelinin damlacık ve standart tedbirleri alması yeterli olmaktadır.
 • Personel için gerekli olan standart önlemler; genel itibari ile el hijyen uygulamalarıyla beraber eldiven kullanımını içermektedir.
 • Hasta ile birlikte her temas öncesinde ve sonrasında el hijyeninin mutlaka sağlanması gerekmektedir.
 • Eldiven kullanılsa bile, eldivenin çıkarılmasının ardından el hijyeni uygulanmalıdır.
 • Entübasyon aspirasyon ve benzeri aerosolizasyon oluşturan uygulamalar kapsamında eldiven, gözlük, önlük ve yüz koruyucusunun kullanılması gerekmektedir.
 • Ambulansta hastanın yer aldığı bölüm ile öbür bölmenin arasında bulunan cam kapalı tutulmalıdır.

Şeklinde ifade edilmektedir.

Ambulans Hangi Durumlarda Aranmalıdır?

Ambulansın özelikle acil durum gerektiren her olayda aranması gerekmektedir. Bu durumlar ve yapılması gerekenler şu şekilde ifade edilmektedir:

 • Trafik kazası, yüksekten düşme, kalp krizi, ciddi düzeyde yaralanmalar, bilinç kaybının ortaya çıkması ve elektrik çarpması durumunda acil servise başvurulması gerekmektedir. Bununla beraber yanık, suda boğulma, felçler, şeker koması, yüksek tansiyon, zehirlenmeler, kanamalar ve özellikle çocukların yüksek ateşe bağlı olarak havaleleri gibi durumlarda vaktinde tıbbi müdahaleler yapılmaz ise sakatlanmalara ve hayati tehlikeye yol açabilecek acil sağlık problemlerinde zaman kaybetmeden 112 aranmalıdır.
 • 112 Ambulans Servisi arandığında ekipler gelinceye dek hastanın yanından ayrılmamak gerekmektedir. Kent merkezlerinde en geç on, kırsal kesimde otuz dakika içerisinde en yakın olan 112 ambulansı ulaştırılacaktır.
 • Acil durumlarda sakin olunmalı, anlaşılır ifadeler ile konuşulmalı ve istenirse aranan telefon numarası bildirilmelidir.
 • 112 acil servisini arama sebebi açık bir şekilde iletilmelidir.

 • 112 merkezi tarafından sorulmuş olan sorulara net cevapların verilmesi gerekmektedir.
 • Hasta veya yaralı sayısı, sağlık durumu konusunda kısa ve net bilgiler verilmelidir. Geçirilmiş hastalığı ya da önemli bir bilgi var ise görevliye muhakkak bildirilmelidir.
 • Olay yerinin adresi verilmelidir. Unutulması ihtimali dikkate alınarak açık adresin ya da cep telefonunun görünür bir alanda bulundurulması gerekmektedir.
 • Ambulans ekibinin hasta yakınına daha kolay bir şekilde ulaşabilmesi için herkesin bileceği okul, cami, durak ya da karakol gibi yerlerin bildirilmesi gerekmektedir.
 • Tekrar aranılması olasılığına karşı aranan numara kesinlikle meşgul edilmemelidir. Ambulans hasta yakınına ulaşana kadar telefonda bulunan sağlık görevlisinin tavsiyeleri doğrultusunda şayet eğitim alınış ise ilkyardım uygulamalarını başlatmak gerekmektedir ya da önerilenler uygulanmalıdır.

Yorum Yap

Mail adresiniz paylaşılmaz. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir.
Daha İyi Bir, Hayat İçin

Daha İyi Bir Hayat İçin


Dijitalist Marketing 2021. Tüm hakları saklıdır.Bütün hakları saklıdır. 2021 Dijitalist Marketing2021 Dijitalist Marketing

Şimdi Ara