Blog

Medikal sağlık ve ambulans hizmetlerimizle ilgili harika bilgiler için blog sayfamızı kaçırmayın.
yol-ambulans-1200x675.jpg
21/Oca/2022

Yaşanabilecek olası sağlık sorunlarına karşı zamanında müdahale hayat kurtarır. Özellikle olay yeri ile hastane arasında yaşanan sürecin olumlu geçmesi, kişinin sağlığına yeniden kavuşmasına imkan verir. Bu sebepten dolayı uzman sağlık ekibi doğrultusunda müdahale büyük öneme sahiptir. Aynı zamanda tam donanımlı ambulans ile beraber, etkili ve güçlü destek gerçekleşir. Bu desteği sağlamak için konusunda tecrübe sahibi uzman ekip dahilinde, Ataşehir özel ambulans hizmetini değerlendirebilirsiniz. Asrın ambulans deneyimli kadrosu, geniş filosu ve yüksek teknolojiye sahip ambulansları eşliğinde hizmet sunmaktadır.

 Ataşehir Özel Ambulans

Ataşehir bölgesi için bütün farklı adresler adına kurumsal ve profesyonel bir hizmet sunulmaktadır. Farklı sağlık sorunlarına karşı doğru müdahale edecek uzman doktor ve sağlık ekibi bünyesinde destek verilmektedir. Hastaların her biri adına kusursuz bakım ve zamanında erişim konusunda, üst düzey çözümler ile alınır. Yüksek teknolojiye sahip tam donanımlı olan ambulanslar eşliğinde, zamanında ilgili bölgeye ulaşım gerçekleşmektedir. Aynı şekilde ambulans içerisindeki müdahale ile beraber, hızlı biçimde hastaneye ulaşım sağlanır. Bu konuda kurumsal çözümler ile birlikte ‘öncelik hasta’ politikasıyla çözüm üretilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Şantiye Özel Ambulans

 Farklı Amaçlar Altında Ataşehir Özel Ambulans

Profesyonel ve kurumsal çözümler dahilinde özel ambulans hizmeti farklı amaçlar altında verilmektedir. Bu doğrultuda Asrın ambulans uzun yıllardır birçok farklı kurum tarafından tercih edilmektedir.

– Şantiye

– Spor organizasyonları

– Eğlence organizasyonları

– Kurumlar

– İş güvenliği firmaları

– OSGB’ler

– Fabrikalar

Bu şekilde yukarıda verilen kurum ve kuruluşlar ile organizasyonlar dahilinde, tam donanımlı ekipman üzerinden kusursuz hizmet verilmektedir. Sonuç olarak yaşanabilecek olası Sağlık sorunlarına karşı anında müdahale edilir.

 Özel Vakalar İçin Profesyonel Ambulans Hizmet

Özellikle hızlı ve acil müdahale edilmesi gereken vakalar için tam donanımlı ambulans önemli bir yer taşır. Aynı zamanda yıllardır tecrübe sahibi edinmiş olan sağlık ekibi ve uzman doktorlar eşliğinde, gerekli çözüm yöntemleri ele alınır. Bunu en iyi şekilde sağlayan Asrın ambulans, 7/24 kurumsal hizmet vermektedir. Aynı zamanda geniş plan dahilinde tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi konusunda da özel vakalar için kurumsal hizmet sağlanmaktadır. Hastane üzerinden birçok farklı bölgeye ve eve zamanında yetişmek ile birlikte, anında müdahale gerçekleştirildiğini söylemek gerekir. Ayrıca hastaneye yetişme konusunda ciddi sağlık sorunları için, yüksek teknolojiye sahip ambulanslar eşliğinde çözüm üretilir.

 Özel Ambulans Hizmeti

Teknolojinin getirdiği olanaklar sayesinde artık her türlü sağlık sorununa karşı anında müdahale gerçekleşmektedir. Bu konuda tam donanımlı ve yüksek teknoloji sahip ambulanslar eşliğinde çözüm yöntemleri ele alınır. Gerekli her türlü tıbbi dondurmanın yer aldığı geniş filo dahilinde, yerinde anında müdahale gerçekleşmektedir. Aynı zamanda hastane ile olay yeri arasında hızlı bir geçiş üzerinden hasta yetiştirilir. Bu konuda Asrın Ambulans uzun yıllardır vermiş olduğu kurumsal hizmet ile güven vermektedir.


ambulans-1200x674.jpg
18/Oca/2022

Ambulanslar sağlık sektörü içerisinde yer alan en önemli ulaşım araçlarını meydana getirmektedir. Çeşitli donanımlardan meydana gelmekte ve bu donanımlar sayesinde acil müdahaleler gerçekleşebilmektedir. Aynı zamanda ambulanslar hastaları olması gereken düzende taşımakta ve onları ulaşması gereken yerlere güvenle ulaştırmaktadır. Hastanın durumuna göre de ambulanslar resmi olarak çeşitli türlere ayrılmaktadır. Ambulans nedir konulu makalemizi linkten okuyabilirsiniz.

 Ambulans Çeşitleri Nelerdir?

Ambulanslar ulaşım şekline göre çeşitlere ayrılmaktadır. Kara ambulansları, deniz ambulansları ve hava ambulansları ambulans çeşitleri arasında yer almaktadır.

Bu çeşitler de kendi arasında kategorilere ayrılmaktadır. Bu kategorileri de ilgili hastanın durumu oluşturmaktadır.

 Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü en doğru şekliyle bu çeşitleri açıklamıştır. Kara ambulansı karadan ulaşım sağlayan ambulans çeşididir. Deniz ambulansı denizden ulaşım gerçekleştiren ambulans çeşididir. Hava ambulansı da havadan ulaşım sağlayan ambulans çeşididir. Bu çeşitler arasında en çok ihtiyaç duyulan kara ambulanslarıdır. Karadan ulaşım sağlanamadığı taktirde deniz ya da havadan ulaşımına başvurulmaktadır.

 Kara Ambulans Çeşidi Hakkında Bilgiler

Kara ambulans çeşitleri farklı türlerde hizmet vermektedir. Acil yardım olarak, hasta nakil olarak ya da yoğun bakım olarak hizmet veren kara ambulans türleri sırasıyla şöyledir:

 • Acil yardım ambulansı
 • Hasta nakil ambulansı
 • 4 sedyeli yoğun bakım ambulansı
 • Obez ambulansı
 • Yeni doğan ambulansı
 • Özel donanımlı paletli kar ambulansı
 • Motorize ambulansı

Genel olarak baktığımızda bu kara ambulanslarından en çok hasta nakil ve acil yardım hizmetleri için olanlarına ihtiyaç duymaktayız.

Her türlü acil durumda olay yerinde bulunan ve içerisinde acil yardım araçlarını barındıran acil durumlara karşılık tıbbi müdahaleyi yapabilecek ekiple çalışan kara ambulansları acil yardım ambulanslarıdır. Bu ambulanslar tıbbi ve teknik donanıma sahiptir.

Hasta nakil hizmeti veren kara ambulansında ise acil duruma gereksinim duyulmaz. Hasta ya da yaralının gerekli yere nakli söz konusudur. Bu yüzden de bu ambulansların içerisinde en az bir tane sağlık personeli bulunmaktadır. Bu ambulanslar da teknik ve tıbbi donanıma sahiptir. Sadece hizmet gereği hastayı ya da yaralıyı nakil etmeye yaramaktadır.

Obezlik ciddi bir rahatsızlıktır. Bu yüzden de obez olan hastaların sağlık ulaşımlarını sağlamak amacıyla obez ambulansları geliştirilmektedir. Yeni doğan ambulanslar da yeni doğmuş bebeklerin ulaşımını olması gerektiği gibi gerçekleştirmektedir.

Yoğun bakım koşullarında yaşayan hastaların taşınması, nakil edilmesi ve acil müdahalede bulunulması gerektiği taktirde 4 sedyeli yoğum bakım ambulansları devreye girmektedir.

Özel donanımlı paletli kar ambulansı ise hava koşullarını kara yolunda hafifletmekte ve bu zor hava koşullarında ilgili hastanın taşınmasında destek olmaktadır.

Motorize ambulansı aslında motosiklet ambulansıdır. Kara yolunda hizmet veren bu ambulans türü çoklu trafik kazalarını önlemektedir. Dar sokaklar ve yoğun trafik koşulları düşünüldüğünde hızlı gereksinim neticesinde kurulduğu belli olmaktadır. Bu sebepten dolayı özel donanım ve ekipten meydana gelmektedir.

 Hava Ambulans Çeşidi Hakkında Bilgiler

Hastanın olduğu bölgeye ya da olay yerine karadan yeteri hızda ulaşılamayacağı tespit edildiğinde hastanın taşınmasının acil olduğu durumlarda hava bölgesinden hizmet veren ambulanslar hava ambulanslarıdır.

Bu durumda 7 gün 24 saat hava ambulansı konusunda da hizmet veren şirketler mevcuttur. Bu ambulanslar ağır yoğun bakım donanımından da meydana gelebilmektedir. Hız faktörünü en iyi şekilde sağlamaktadır. Ülkemizde de Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından onaylı hava ambulans hizmeti veren kurumlar da mevcuttur.

 Deniz Ambulans Çeşidi Hakkında Bilgiler

Deniz ambulansları hastaya ulaşımı deniz yolundan sağlayan ve özel tıbbi malzemelerden oluşan ambulanslardır. Deniz ambulansları da hastanın nakli ya da acil müdahale gerektirdiği durumlarda ve karadan ulaşımın sağlanması mümkün olmadığı durumlarda hizmet vermektedir.

Deniz ambulansları Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığından çalışma izni almaktadır. Buna ek olarak da belirtilen tıbbi donanıma sahip olmak zorundadır.


paramedic-1200x800.jpeg
16/Oca/2022

Acil bir müdahale gerektiren yaralanmalarda veya hastaların nakil işlemleri sırasında hızlı ve her açıdan donanımlı bir özel ambulans tercih etmek isteyebilirsiniz. Son zamanlarda özellikle hasta nakil işlemlerinde hastanın güvenli bir şekilde ulaştırılması için kocaeli özel ambulans sıklıkla tercih edilmektedir. Şehir içi ve şehir dışı olmak üzere güvenli bir şekilde hasta nakil işlemleri uygun fiyat seçenekleri ile sunulmaktadır.

Kocaeli Özel Ambulans

Özellikle son zamanlarda özel ambulans kullanımı oldukça fazla tercih edilmektedir. Kocaeli özel ambulans ve hasta nakil alanında kaliteli bir şekilde hizmet vermektedir. Uygun koşullar sağlanarak hastaların götürülmesi gereken yerlere profesyonel sağlık çalışanları ile en uygun şekilde taşınması özel ambulans ile mümkün olmaktadır. Özel ambulans ile hastaların taşınması sırasında teknik donanımlar ve donanımlı sağlık personelleri de her aşamada hastaya eşlik ederler.

İlginizi Çekebilir: Ankara Özel Ambulans

Kocaeli özel ambulans hizmeti ile hastalarınızın sağlıkları için en uygun hizmeti uygun fiyat seçenekleri ile alma imkanı bulabilirsiniz.

Özel Ambulans Tercih Etmek İçin Nedenler

Kocaeli özel ambulans yedi gün yirmi dört saat boyunca hizmet vermesi nedeniyle büyük bir tercih sebebi olarak ifade edilebilir. Özel ambulansların içerisinde bulunan gelişmiş donanımlar ise hastaya yeterli ve gerekli müdahalelerin zamanında yapılabilmesine olanak sağlamaktadır. Devlet hastanelerinde ve özel hastanelerde yaşanan yoğunluk sebebiyle özel ambulans tercih edilme oranlarında artış görülmektedir.

Kocaeli özel ambulans tecrübeli şoförler, donanımlı bir ambulans ve alanında uzman sağlık ekipleriyle birlikte kaliteli bir hizmet anlayışını benimsemişlerdir. Kocaeli özel ambulans hem acil durumlarda hem de acil olmayan durumlarda faydalanılabilen bir hizmet olarak ifade edilebilir.

Kocaeli Özel Ambulans Nerelerde Kullanılır?

Kocaeli özel ambulans ihtiyaca göre bir çok farklı alanda kullanılmakta olan bir hizmet olarak ifade edilebilir. Özellikle hastaların veya yaralıların bir yerden başka bir yere taşınırken gerekli sağlık kontrolleri altında taşınması gerekebilir. Hastanın evden hastaneye, hastaneden eve, evden başka bir yere, şehir içi ve şehir dışında farklı noktalara götürülmesi için özel ambulans hizmetinden faydalanılmaktadır.

İlginizi Çekebilir: İstanbul Özel Ambulans

Düzenlenen özel organizasyonlarda da isteğe bağlı olarak özel ambulans bulundurulması tercih edilebilir. Bu şekilde herhangi bir özel sağlık müdahalesi uygulanması gereken durumlarda yerinde acil bir şekilde müdahale uygulanabilir.

Kocaeli Özel Ambulans İle Hasta Nakli

Hastalarınızın Türkiye’nin her noktasına güven içerisinde taşınarak nakil edilmesi için kocaeli özel ambulans hizmetinden faydalanabilirsiniz. Şehirler arası veya şehir içi yapılacak olan yolculuklar kısa bir süre içerisinde tamamlanmaktadır. Hastanın ulaşımı sağlanırken ise deneyimli sağlık personelleri tarafından düzenli olarak tüm kontrolleri sağlanmaktadır.

Özel ambulanslar ve hasta nakil araçları donanımları bakımından farklılık gösterebilmektedir. Bu yüzden acil bir müdahale uygulanması gerekebilecek durumlarda bunun önceden belirtilmesi gerekmektedir. Hastalarınızın güvenliği için tercih edebileceğiniz hasta nakil araçları güven içerisinde nakil işlemlerinin tamamlanması için en kaliteli şekilde hizmet vermektedir.


doktor-1200x800.jpeg
12/Oca/2022

Kişinin aniden rahatsızlanması veya bir kaza geçirmesi gibi acil durumlarda ambulans çağırmak gerekmektedir. Yaşanılan acil durumlarda ambulans çağrılması durumunda beklerken çevrede ilk yardım bilen birileri varsa yardımcı olmalıdır. Ancak ilk yardım bilen kimsenin olmaması durumunda ise hastaneye götürülene kadar ambulans içerisinde ilk yardım müdahaleleri gerçekleştirilir.

 Tekirdağ Özel Ambulans Hizmeti

 Tekirdağ özel ambulans kullanılarak hasta nakli yapılması mümkün olmaktadır. Hasta nakli sırasında hastanın sağlığı için her türlü kontrollerin sağlanması ve konforlu bir şekilde nakil edilmesi için Tekirdağ özel ambulans sıklıkla tercih edilmektedir. Özel ambulans ile hem Tekirdağ ilçelerine hem de büyük şehirlere tam donanımlı bir ambulans kullanılarak gidilmesi mümkün olmaktadır.

Tekirdağ özel ambulans hizmeti ile hem yaralılara yönelik olarak hem de hastalara yönelik olarak hizmet verilmektedir. Hızlı ve profesyonel bir şekilde hizmet veren Tekirdağ özel ambulans hizmetini tercih ederek siz de hastalarınızın güven içerisinde taşınmasını sağlayabilirsiniz.

 Profesyonel Ekip ve Teknolojik Araçlar

Son derece teknolojik araçlar ve profesyonel ekibimiz ile Tekirdağ özel ambulans hizmetini sizler için sunmaktayız. Acil yardım uygulanması gereken durumlarda hızlı ve etkin bir şekilde müdahale gerçekleştirilmesi büyük bir öneme sahiptir. Yapılan müdahale sonucu hayat kurtarılmasında büyük bir rol oynamaktadır.

Ambulanslar içerisinde oldukça donanımlı malzemeler ve profesyonel bir ekip ile hizmet verilmektedir. Hastaların güven içerisinde hastaneye taşınması veya başka bir yere nakil edilmesi için Tekirdağ özel ambulanslar sıklıkla tercih edilmektedir. Son teknolojik araçlar ve ambulans içerisinde çalışan uzman ekip sayesinde hastalar güven içerisinde ulaştırılması gereken yerlere en kısa süre içerisinde ulaştırılmaktadır.

 Özel Ambulans ile Hasta Nakli

Tekirdağ özel ambulans aracılığı ile evden hastaneye veya hastaneden eve hasta nakli yapılması sağlanmaktadır. Hastanın bulunduğu mekan her neresi olursa olsun konforlu ve kaliteli bir şekilde tıbbi müdahale gerçekleştirilir. Acil durumların söz konusu olduğu durumlarda hastalar veya yaralılar ekip tarafından bilgi verilerek hastaneye götürülür.

Özel ambulanslar son zamanlarda oldukça fazla tercih edilmeye başlanmıştır. Tekirdağ özel ambulans hizmeti ile hastalarınıza kaliteli ve profesyonel bir hizmet sağlanmaktadır. Hastalarınızı güven içerisinde hastaneye ve hastaneden eve nakil ettirmek için Tekirdağ özel ambulans hizmetinden faydalanmayı tercih edebilirsiniz.

 Tekirdağ Özel Ambulans ile 81 İle Hizmet

Tekirdağ özel ambulans uzun yıllardır hayatımızda bulunmasına rağmen özellikle son zamanlarda oldukça yaygın bir hale gelmiştir. Özel ambulans kullanan kişilerin memnun kalmasına bağlı olarak kullanılma sıklığı da artış göstermiştir. Tekirdağ özel ambulans ile sizde hastalarınızı güvenli bir şekilde nakil ettirebilirsiniz.

Tekirdağ da yaşayan kişilerin tedavi için farklı bir şehre götürülmesi gerektiği durumlarda tüm sağlık önlemlerinin sağlanarak ve gerekli olan tüm prosedürlerin gerçekleştirilerek hasta nakli sağlanır. Hasta nakli için kişinin Türkiye’nin 81 iline ulaştırılması sağlanmaktadır. Siz de güven içerisinde ambulans hizmeti alabilirsiniz.


tarih-ambulans.jpeg
12/Oca/2022

Günümüz de acil müdahalelerde kullanılan yaralı hasta vb. kişileri taşıyan ambulanslar hayatın olmazsa olmazıdır. İlk müdahale hizmetlerinden uzun yıllar önce bile çeşitli vasıtalar ambulans görevini üstlenmiştir. Günümüze kadar gelen ambulans kelimesi İngilizce ambulance kelimesinden Türkçeye geçmiştir. Uzun yıllara dayanan ambulans tarihi bir çok vasıtanın kullanılması ile günümüze lüks ve konforlu araçlar halinde dahil olmuştur. Latince ambulare yürümek ve hareket etmek anlamına gelmektedir. Eski dönemlerde tıbbi müdahalelerde hastaların tekerlekli sandalye vb. şeylerde itilerek götürülmesi anlamlarına gelmektedir.

İlginizi Çekebilir: Ambulans Nedir?

Geçmişten Bugüne Ambulans Hizmeti

Tarihte ilk ambulans benzeri ve o niyetle kullanılan araç 1487 yılında malaga kuşatması esnasında İspanyol ordusu tarafından kullanılmıştır. Buna benzer yakın tarihler de atlı arabalar ve uçan ambulans denilen araçlarla yaralı ve hastalar taşınmıştır. 1832 yıllarında ise Londra’da kolera hastalarını taşımak üzere atlı ambulanslar kullanıldı. Böylelikle sıklıkla savaş alanında kullanılan ambulanslar artık sivil kişilere de hizmet sağlamaya başladı. Bu hizmetlerden sonra 1869 yılında New Yorkda hastanede hastaları daha kolay taşımak için atlı ambulans servisi kuruldu. 30 saniye gibi zamanda hizmete hazır halde bulunduruldu.

Atlı Ambulanslar

Bu ambulans araçların içerisinde hastaya müdahale için atel, mide pompası ve morfin gibi önemli ekipmanlar bulunduruldu. 1887 yılında ise halka açık şekilde hizmet vermesi için St John ambulans tugayı kuruldu. Böylelikle ambulans hizmeti sivil vatandaşlara da yaygın hale getirildi. İlk olarak ise tam gün süreli ambulans hizmeti 1897 yılında Londrada hizmet vermiştir. Tam anlamıyla hasta ve yaralılara taşıma hizmeti o yılda başlamıştır. Daha sonra ilk motorlu ambulansın kullanılması 1899 yılında Abd Chicago da Michael Reese hastanesinde hizmete girmiştir. Bunun ardından motorlu ambulanslar Londra’da da görülmeye başlanmıştır. Kiralık ambulans için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Savaşta Ambulans Hizmetleri

Birinci ve ikinci dünya savaşında motorlu kara ambulanslarının yanı sıra tren, gemi, uçak, helikopter gibi araçlarla da hastaneye yaralı taşınmıştır. Özelikle Kore ve Vietnam savaşlarında aktif şekilde helikopterler ile taşıma yapılmıştır. Savaş yaralılarının bölgeden taşınması ilk olarak helikopterle 1942 yılında burma da Abd ordusu tarafından yapılmıştır. Daha sonraki zamanlar da ise Almanya ve İskandinav ülkelerinde hava kurtarma örgütleri kurulmuştur. Bunun yanı sıra bu alanda personeller yetiştirilmeye başlanmıştır.

Ambulansta Hizmetin Gelişmesi

1960 yıllarının sonuna doğru ABD ve Fransa ülkelerinde ambulansların içerisinde paramedik ve hekimlerin yer alması ile daha kaliteli ve hızlı şekilde hizmet sunulmuştur. 1970’li yıllarda ise telsiz kullanımı acil sağlık hizmetlerinde büyük ilerlemeye sebep olmuştur. Daha yaygın şekilde iletişim olması birçok noktaya kolay ulaşım ve konuşma fırsatı vermiştir. 1971 yılından sonra ise hastane ve sağlık hizmetlerinde belirli ülkeler hizmeti iyileştirmeye başlamışlardır. Daha sonra hastanelerde helikopter ve birçok sağlık aracı kullanılmaya başlanmıştır. Böylelikle sağlık hizmeti ciddi şekilde gelişmeye adım atmıştır.


WhatsApp-Image-2022-01-10-at-20.28.32-1200x800.jpeg
10/Oca/2022

Ambulans araçları çeşitli donanımlardan meydana gelmektedir. Bu donanımlardan siren ve ışığın ayrı bir önemi vardır. Elbette ki ambulanslar hizmet gereği çeşitli düzeyde sağlık araç ve gereçlerinden oluşmaktadır. Ambulanslar insanların yaşamlarını kurtarmak amacıyla onları hızlı bir şekilde sağlık kuruluşlarına yetiştirmekle görevlidir. Bu sorumluluk ambulansların hızlı olması gerektiğini göstermektedir. Bu şekilde çalışan ambulanslar genelde acil yardım ambulanslarıdır.

 Ambulanslarda Yer Alan Siren Nedir?

Ambulans sirenlerine geçiş yapmadan önce siren ne demektir bunu açıklayalım. Siren bir uyarı sistemidir. Bu uyarı sistemleri sadece ambulanslarda değil polis araçları gibi önemli hizmet araçlarında da yer almaktadır.

Ambulanslarda yer alan ve trafiği uyarmak amacıyla kullanılan sirenlere ise ambulans sireni denmektedir. Bu siren sesli bir uyarı sistemidir. Ambulanslar trafik kuralları gereğince diğer araçlardan farklı muamele görmezler. Yani trafik kurallarına aykırı davrandıklarında diğer araçlar gibi bir yaptırım uygulanır. İşte bu bakımdan sirenlerin önemi büyüktür. Özel ambulans hakkında bilgi almak için web sayfamızı ziyaret edin.

Ambulansta acil olarak yetişmesi gereken bir hasta olduğunda trafikteki araçların yolu açması ve bu durumu anlaması için ambulans şoförü sireni açarak diğer araçları bu konuda uyarır. Trafikte ki diğer araçlarda kuralları ihlal etmeden ambulansa yol vermektedir.

 Ambulanslarda Siren ve Işık Kullanımı Hakkında Bilgiler

Ambulanslardaki uyarı cihazlarını ve çeşitlerini tanımlayabilmek her vatandaş için önemlidir. Bu uyarı araçlarının hem sürücüye hem hastaya hem de trafikteki diğer kişilere ayrı etkileri vardır. Özellikle ambulanslarda bu yüzden uyarı cihazları ayrı bir protokole bağlı olarak kullanılmaktadır.

Bu uyarı cihazları görsel ve işitsel olacak şekilde tasarlanmıştır. Siren uyarı cihazı işitsel uyarı cihazları arasındadır. Işık uyarı cihazı ise görsel uyarı cihazları arasındadır.

Bu uyartı cihazları acil durum dışındaki hasta nakil işlemleri içerisinde kullanılırsa trafik kazalarına bile neden olabilmektedir. Bu bakımdan özel eğitimlerle ambulanslarda siren ve ışık kullanımı yetkililere öğretilmektedir.

 Ambulanslarda Siren ve Işık Nasıl Kullanılmalıdır?

Ambulanslarda siren ve ışık yanlış kullanıldığında en başta kazalara sebebiyet vererek trafikteki diğer insanların bu konuya duyarlı oluşunu azaltmaktadır. Bu bakımdan bu uyarı sistemlerinin doğru kullanılması şarttır.

İdeal bir uyarı sistemi olan ışık sistemleri sürücüleri duyarlı hale getirmektedir. Bu görsel uyarı sistemi sürekli yanıp sönen, hava durumuna göre ayarlanabilen ve farklı renklerden meydana gelen ışıklardır. Bu ışıklar sayesinde ambulanslar dikkat çeker ve ulaşabilmeleri gereken sağlık kuruluşuna zamanında ulaşabilir.

Görsel uyarı sistemlerinden beyaz ışık uzun mesafede görünürlüğü arttırmaktadır. Kırmızı ve mavi ışık ise çok aydınlıkta ya da karanlıkta zayıf etkili olabilmektedir. Sarı ışık ise uzun mesafede iyi görünmektedir. Ambulanslardaki ışık kullanımı da bu ve bunun gibi pek çok kurala göre gerçekleştirilmektedir.

Sesli bir uyarı sistemi olan siren ise farklı tonlamalarda olabilmektedir. Bu siren sesleri artıp azalarak ya da kesik kesik duyulmaktadır. Bu sistem otomatik çalışabileceği gibi manuel de çalışabilmektedir. Örneğin otomatik çalışan siren sisteminde yavaş ve hızlı olmak üzere iki farklı kategori olabilir.

Bu konu hakkında eğitim almış olan ambulans yetkilileri siren kullanımını da bu protokole göre kullanmaktadır. Bu bakımdan özel ambulans tercihlerinizi kaliteli personellerden meydana gelen www.asrinambulans.com.tr sitesinden araştırarak bulabilirsiniz.

 Ambulanslardaki Siren ve Işık Kullanımıyla İlgili Unutulmaması Gerekenler

İşitsel uyarı sistemi olan sirenlerin ve görsel uyarı sistemi olan ışıkların kullanımında bazı unutulmaması gereken önemli noktalar vardır. İşte bu noktalar şöyle sıralanmaktadır:

 • Uyarı sistemleri gerek görsel olsun gerekse işitsel olsun doğru zamanda doğru amaç için kullanılmalıdır.
 • Uyarı sistemleri yanlış bir amaç için kullanıldığında trafik kazalarına yol açmaktadır.
 • Uyarı sistemlerini kullanmak demek otomatik geçiş üstünlüğüne sahip olmak demek değildir.
 • Uyarı sistemleri sürekli ve gereksiz kullanıldığında diğer sürücülerde olan duyarlılığı azaltmaktadır.
 • Kazalardaki sorumluluk uyarı sistemlerinin kullanımına bağlı değildir.
 • Sürücüdeki heyecan ve adrenalini arttıran siren kullanımıdır.
 • Uyarı sistemleri oluşturulan standart protokole göre kullanılmalıdır. Bu protokolün dışına çıkılmamalıdır.

Ambulanstaki hasta kalp krizi geçirdiyse sesli uyaranlar kullanılmamalıdır. Yani görsel ve sesli uyaranların kullanımında hastanın durumu da göz önünde bulundurulmalıdır.

Ambulanslardaki Siren ve Işık Kullanımının Amacı Nedir?

Ambulanslardaki siren ve ışığın doğru kullanılması işte bu amaca bağlıdır. Öncelikle bilinmesi gereken ambulansta kullanılan bu uyarı sistemleri ambulans şoförüne geçiş üstünlüğü vermez. Buradaki amaç ambulansın trafikteki diğer araçlardan geçmesi için izin almasıdır. Yani siren ve ışık gibi uyarı sistemleri geçiş üstünlüğü verilmesi amacıyla izin alınmasını sağlamaktadır. Duyarlı olan vatandaşlar da bu durumu siren ve ışık sayesinde anlayarak ambulans gibi önemli hizmetler veren kurumsal araçlara yol geçiş hakkını vermektedir.


WhatsApp-Image-2022-01-10-at-19.35.21-1200x960.jpeg
10/Oca/2022

Acil numaralar insanlar tarafından merak edilmekte ve herhangi bir durum karşısında araştırılmaktadır. Bu numaraların bilinmesi sıklıkla hayat kurtarıcı olduğundan mutlaka öğrenmek gerekir. Olaylara ve durumlara hızlı müdahale edilmesi, acil durumların çözülmesi için bu numaraların bilinmesi gerekir. Özellikle ambulans no ve acil numaralar herkesin bilmesi gereken numaralardır. Ambulans için vatandaşların 122 telefon hattını aramaları gerekir.

 Acil Durum Numaraları

112 Acil: Polis, Ambulans, itfaiye ve yangın ihbarlarını tüm vatandaşlar 112’yi tuşlayarak yapabilir.

110 İtfaiye: Yangın ve bu gibi olaylar ile ilgili 110 itfaiye hattı aranır.

155 Polis İmdat: Mağduriyetler, şikayetler ve suçlarla ilgili tüm olayları 155 polis imdat hattını tuşlayarak bildirmeniz gerekir. Trafik kazalarında ve herhangi bir trafik ihlalinde de 155 aranır.

156 Jandarma: Herhangi bir suç işleneceğine dair mağduriyetler, bir suçla ilgili tanıklık durumları, can güvenliğinizi tehdit eden herhangi bir endişe durumlarında bütün sabit hatlardan 156’yı tuşlayabilirsiniz. 156 arandığında bulunduğunuz ilin Jandarma birimi hatta bağlanır. Eğer farklı bir ilden ihbarda bulunmanız gerekirse farklı bir kod kullanılmalıdır.

İhbar ve Şikayet Numaraları

Herhangi birini şikayet etmek ya da bir suç işlendiğinde suçluyu ihbar etmek için aranması gereken numaralar bulunmaktadır. Bu numaraların bilinmesi halinde işlenen suçların zanlıları daha kolay bir şekilde cezalandırılır. İhbar ve şikayet numaraları şu şekildedir:

150 Bimer: Bimer devletin vatandaşların bağlantı kurmalarını sağlamak için kurduğu bir hattır. İsteyen herkes Bimeri arayarak şikayette bulunabilir. Tüm ihbarlar burada toplanarak çözüme bağlanır.

153 Zabıta Çağrı Merkezi Telefonu: Bulunduğunuz bölgede herhangi bir kamu düzenini bozucu durum ya da huzur bozucu bir olayla karşılaşıldığında Zabıtaların aranması gerekir.

157 İnsan Ticareti Acil Yarım Hattı: Bir bölgede ya da bir yerde insan ticareti yapıldığını düşünen ve bu konuyla ilgili şikayeti olan kişilerin araması gereken telefon numarasıdır.

178 RTÜK: İnsanların ahlaki değerlerine zarar verecek ya da toplumun düzenini bozacak herhangi bir yayın karşısında tüm vatandaşların bu hattı arama hakkı bulunmaktadır.

184 Sigara İhbar Hattı: Sigara içmeyen kişiler sağlıklarını tehdit edici ve yasaları delici bir durumla karşılaştıklarında şikayet için bu hattı aramaktadır.

189 Maliye İhbar Hattı: Maliye ile ilgili sorunu bulunan tüm vatandaşlar bu hat üzerinden yetkililer ile iletişim kurabilir.

181 Alo Gürültü Şikayet Telefon Hattı: Çevrenizde fazla gürültülü bir durum oluştuğunda bu hat üzerinden şikayette bulunmak mümkündür.

Acil Numaraları Bilmenin Önemi

Hemen ya da hızlı müdahale gerektiren durumlar karşısında tüm vatandaşların ilgili birimleri araması oldukça önemlidir. Bu sayede zarar verebilecek tüm durumlar ve olaylara müdahale edilerek kötü olayların yaşanması engellenir. Özellikle acil durum numaralarını mutlaka herkesin bilmesi gerekir.


malzeme-1200x800.jpeg
10/Oca/2022

Ambulans araçlarının sağlık yaşamımızda çok önemli bir yeri vardır. Ambulanslar içerisinde acil müdahale için gerekli tıbbi malzemeleri barındırarak yaşamlarımızı kurtarmaktadır. Sadece bu tıbbi araçlar değil ambulanslarda görev yapan acil yardım kişileri de yaşamlarda olumlu etkilerde bulunmaktadır. Hasta nakil gibi işlemlerde ambulans hizmetlerini özel olarak alabilmek aslında bir ayrıcalıktır.

Şantiye Ambulansı Nedir?

Bireyler günlük yaşamlarını devam ettirebilmek adına çeşitli işlerde çalışmak zorundadır. Bu sayede hem maddi hem de manevi ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir. Elbette ki dünyada tehlikeli olabilecek hayatı tehdit edebilecek meslekler de vardır.

Şantiye alanları da tehlikeli olabilecek işleri içermektedir. Dolayısıyla da bu alanlarda görev yapan bireyler yaşamlarını güvence altına almak istemektedir. Şantiye alanları bir yapının hazırlandığı ve üzerine kurulduğu alanlardır. İş gereği şantiye alanlarında kullanılan araç ve gereçler tehlike arz edebilmektedir. Şantiye alanı bildiğimiz inşaat alanlarıdır. Buralarda inşaat mühendisleri ve diğer kişiler işlerini yapmaktadır. Acil bir müdahale gerektiğinde özel şantiye ambulansı devreye girmektedir. Bu ambulansta çalışan görevliler şantiye alanına uygun şekilde eğitimlerini almaktadır.

Şantiye ambulansı hizmetine https://www.asrinambulans.com.tr/ sitesinden güvenceyle ulaşabilirsiniz.

Şantiyeler iş kazalarının yüksek risk taşıdığı alanların başında gelir. Bu nedenle sabit nokta olarak özel ambulanslar tercih edilebilir.
Şantiyeler iş kazalarının yüksek risk taşıdığı alanların başında gelir. Bu nedenle sabit nokta olarak özel ambulanslar tercih edilebilir.

Şantiye Ambulansı Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Bir ambulans hizmetinde hız, zamanında ulaşma, içinde yer alan araçların yeterliliği, çalışan kadronun tecrübeli oluşu gibi pek çok özelliğe dikkat çekilmektedir. Bunun yanında bir şantiye alanında iş kazasına uğrayan çalışanın zamanında hastaneye ulaştırılması hayati önem taşır. Bazen yaşamlarımız dakikalara hatta saniyelere bile bağlı olabilir. Şantiye ambulansı seçerken çalışan kadronun kalitesine, eğitimine, ambulansta yer alan içeriklere, zamanında ulaşma kapasitesine dikkat etmelisiniz. Şantiye ambulansı seçiminizi en doğru şekilde özel

Şantiye Ambulansı Neden Önemlidir?

Öncelikle şantiye alanları tehlikeli iş sahalarını oluşturduğu için önemlidir. Burada şantiye ambulanslarına büyük görev düşmektedir. Çünkü şantiye alanları genelde yerleşim yerlerinden uzağa kurulur. Bu da ambulansın ilgili şantiye alanına hızlı bir şekilde ulaşmasını engelleyebilir. Bu durumda özel ambulans hizmeti aldığınızda kaostan uzak olarak sağlık hizmetlerinizi alabilirsiniz.

Özel şantiye ambulansı hizmeti içerisinde yoğun trafik detayı bile düşünülmektedir. Bu durum size şantiye alanında zamanında ve hızlı bir sağlık hizmeti sunulmasını sağlamaktadır.

 

Şantiyelerde Özel Ambulans Zorunlu mudur?

Şantiye özel ambulans hizmetinde özel personel görev alıyor. Özel personeller ağır hastalara, yaşlılara ve özürlülere nasıl hizmet edilmesi gerektiği konusunda özel eğitim almıştır. Özel eğitimli sağlıkçılar eşliğinde gerçekleştirilen özel ambulans hizmeti sayesinde hastalar güvenli bir şekilde taşınabilmektedir.

Şantiye Ambulansı Hizmeti Almanın Avantajları Nelerdir?

Bilindiği gibi bir ambulans yaralı veya hastaları hastaneye ulaştırmakla görevlidir. Bu görevin dışında ilgili alanda sağlık personelleri ilk acil müdahaleyi de gerekli gördüğünde yapabilmektedir.

Bu yüzden şantiye ambulanslarında da diğer ambulanslarda olduğu gibi son teknoloji donanımlar mevcuttur. Özel şantiye ambulansı hizmeti almanın en önemli avantajları arasında son teknoloji sağlık araçlarının bulunması, yeterli seviyede eğitimli sağlık personellerin yer alması, hızlı olması, her detaya önem vermesi gelmektedir.

Şantiye Ambulansı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Özel şantiye ambulansı hizmeti almadan önce kişi ve kurumların pek çok özelliği gözden geçirmesi gerekmektedir. Şantiye ambulansının acil bir durum karşısında hızla müdahale edebiliyor olması şarttır. Bu durum size şantiye alanında zaman kazandıracaktır. Şantiye ambulansı çalışanlarının yani sağlık personellerinin çözüm odaklı olaylara bakması gerekir. Bunun için özel eğitimlerle desteklenmesi lazımdır. Şantiye ambulansı şantiye alanında bulunduğunda herhangi bir acil durum gerekmese bile çalışanlar psikolojik olarak daha huzurlu hissetmektedir. Bu sayede kendilerini sağlık korkusu olmadan işlerine verebilmektedir. Çünkü bilmektedirler ki alanda yer alan şantiye ambulansı herhangi bir acil durumda hızla müdahale edecektir.

Şantiye özel ambulans hizmetimizle 7/24 yanınızdayız.
Şantiye özel ambulans hizmetimizle 7/24 yanınızdayız.

yol-ambulans-1200x675.jpg
05/Oca/2022

Sağlık sektörünün en önemli hizmetlerinden bir tanesi de ambulans hizmeti vermektir. Özellikle acil durumlarda ambulans aracı, çalışanlar ve ambulans aracının içindeki ekipmanlar hayati öneme sahiptir. Aynı zamanda yatalak olan hastaların taşınması hizmetinde de ambulanslara ihtiyaç duyulmaktadır.

Ambulans Nedir?

Hastayı hastaneler arasında ilgili birime ulaştırmak amacıyla dizayn edilmiş ilgili hasta veya yaralıyı taşımaya yarayan özel donanımlı ve motorlu panelvan tipi olan sağlık sektörüne ait ulaşım araçlarına ambulans denmektedir.

Hastaneler devlet hastaneleri ve özel hastaneler şeklinde kategorilere ayrıldığı gibi ambulans çağırma hizmeti de aslında bu şekilde kategoriye ayrılmaktadır. Dünyamızda artan hastalıklar ve kazalar sebebiyle devlete bağlı ambulanslar çok daha yoğun çalışabilmektedir. Bireyler bu ambulanslara ulaşabilmek için 112 acil servis yani ambulans çağırma hizmeti numarasını ararlar.

112 acil servis elbette ki ulaşabildiği noktaya kadar telefonlara 7 gün 24 saat cevap vererek hizmet vermektedir. Fakat bazı durumlarda yoğunluktan dolayı ve trafik sıkışması gibi yol durumlarından kaynaklı olarak ulaşması gereken noktaya zamanında ulaşamayabilir. Bu durumda insan hayatı saniyelerle tehlikeye girebilir. Bireyler ve kurumlar özel ambulans hizmeti konusunda desteğe ihtiyaç duyabilir.

Bütün bu bilgiler sanırım ambulans nedir? Nasıl çağrılır? Sorularını detaylı olarak cevaplamıştır. Aynı zamanda özel ambulans hizmetinin neden gerekli olduğuna da kısa bir şekilde değindik.

Ambulans acil sağlık hizmetlerinin temelidir.
Ambulans acil sağlık hizmetlerinin temelidir.

Ambulans Çeşitleri Nelerdir?

Ambulans çeşitleri aslında kara ambulansı, deniz ambulansı ve hava ambulansı olacak şekilde yere göre çeşitlere ayrılır. Bu çeşitlerden bizleri en çok ilgilendiren kara ambulansıdır.

Kara ambulansında da ambulansın vereceği hizmete göre araçlar kategoriye ayrılabilir. Örneğin acil durum ambulansı diğerlerinden biraz daha farklıdır. Bilindiği gibi acil durum aniden çıkan sağlık sorunlarına ilişkindir. Dolayısıyla acil durum ambulansları daha hızlı ve daha donanımlı olmalıdır. İş kazaları ve ani yaralanmalar da acil duruma girmektedir.

Acil durum ambulansının dışında bir diğer kullanılan kara ambulansı da hasta nakil ambulansıdır. Burada acil bir durum olmaksızın hastanın bir yerden bir yere taşınması söz konusudur. Elbette ki bu hastanın ne tür bir hastalığı olduğuna göre de ambulans hizmet vermektedir. Virüs kapmış bir hasta ile yatalak olan bir hasta arasında hastalık çeşidinden dolayı fark vardır.

Acil durum ambulanslarına kırmızı şeritli denilirken hasta nakil ambulanslarına da mavi şeritli denilmektedir. Yoğun bakım ambulansı, acil yardım ambulansı, hasta nakil ambulansı ve özel donanımlı ambulanslar Türkiye ülkesinde kullanılan ve gerekli olan kara ambulans çeşitleridir.

Kara ambulansları en sık bilinen ambulans çeşididir.
Kara ambulansları en sık bilinen ambulans çeşididir.

Ambulans Hizmetleri Nelerdir?

Özel ambulanslar ve diğer ambulansların hizmetleri acil durumlarda hastayı ulaştırmak ve müdahale etmek, sabit hastayı nakil etmek ve gerektiğinde de acil yardımda bulunarak can kurtarmaktır.

Bu hizmetlerden dolayı ambulanslar tam donanımdan oluşmaktadır. Ambulansta çalışanlar ve acil yardım ekipmanları eksiksiz ve kusursuz olmalıdır. Nakli yapılacak olan hastanın nakil esnasında ve sonrasında ihtiyaç duyacağı her olgu önceden bilinmeli ve ambulansta var olmalıdır. Aynı şekilde acil durum ambulanslarında da acil olaylara karşılık her şey düşünülmüş olmalıdır.

Ambulans Mevzuatı Hakkında Bilgiler

Ambulans hizmetleri hakkında dünyada yaşayan insanların çok az bilgisi vardır. Bu yüzden de ambulans mevzuat bilinmelidir. Türkiye ülkesinde ambulanslarla ilgili yönetmelikleri sağlık bakanlığı belirlemektedir. Buna göre de iki yönetmelik bilinmelidir.

Bu yönetmeliklerden bir tanesi 2001 senesine ait olan Ambulanslar ile Özel Ambulans Servisleri ve Ambulans Hizmetleri Yönetmeliğidir. Diğer yönetmelik ise 2004 senesinde farklılığa uğrayan Acil Sağlık Hizmetleri Yönetmeliğidir.

İl sağlık müdürlüğüne bağlı olarak ambulans denetimlerinin yapılması, ambulansların il ambulans servisi baş hekimliği tarafından yönetilmesini, olağan dışı durumlarda il genelindeki ambulansların 112 acil servis numarası eşliğinde yönlendirilmesini kapsayan acil sağlık hizmeti yönetmeliğinin işleridir.

Ambulanslar ile Özel Ambulans Servisleri ve Ambulans Hizmetleri Yönetmeliği ise doğrudan ambulansları ilgilendirmektedir. Donanım denetimi, ruhsatlandırma, ambulans servisi hizmetinin esasları ve ücretlendirme işleri de bu yönetmeliğe göre gerçekleşmektedir.

Acil Durum Ambulansları Hakkında Bilgiler

Acil durum ambulansları bir kara ambulans çeşididir. İsminden de anlaşılacağı gibi acil durumlara yönelik olarak donatılmıştır. Elbette ki dünyada hasta nakil ambulanslarına da ihtiyaç duyulmaktadır. Fakat meydana gelen kazalar ve acil sağlık sorunları acil durum ambulanslarının gerekliliğini kılmıştır.

Ambulansların bu şekilde kategorilere ayrılması verilecek olan hizmetin en doğru ve en hızlı şekilde verilmesinde önemli bir alternatifi meydana getirmektedir.

Acil durum ambulansları diğer ambulanslara göre daha fazla donanıma sahiptir. Aynı zamanda içinde doktor da bulunmaktadır. Bir ekip ile hareket etme söz konusudur. Bu ambulanslar her türlü acil duruma müdahale etme gücüne sahip olacak şekilde tasarlanmıştır. Acil durum ambulanslarında kırmızı şerit bulunur ve müdahale gerektiren hastayı sağlık kuruluşuna ulaştırır.

1487 yılında ilk Ambulans kullanılmıştır.
1487 yılında ilk Ambulans kullanılmıştır.

Hasta Nakil Ambulansları Hakkında Bilgiler

Kara ambulans çeşitleri arasında yer alan bir diğer ambulans hizmeti de hasta nakil ambulans hizmetidir. Bu ambulans hizmeti de isminden anlaşılacağı gibi ilgili hastayı bir yerden bir yere götürmeye yaramaktadır. Bu götürme işlemine nakil denmektedir.

Nakil işlemi evden hastaneye veya hastaneden eve olabilmektedir. Aynı zamanda hastanın nakli bir hastaneden başka bir hastaneye de istenebilmektedir. Dolayısıyla hasta nakil ambulanslarına hem şehir içi hem de şehir dışı olacak şekilde ihtiyaç duyulmaktadır.

Hastanın taburcu olması, hastanın sağlık kuruluşuna tedavi için taşınması ve binek araçları kullanamayacak durumda olan hastaların bir yerden bir yere götürülmesini sağlayan araçlardır.

Özel Ambulans Nedir?

Özel ambulanslar 112 acil servis hattından bağımsız olarak çalışan kişi ya da kurumların belirli bir ücret ödemesi sonucunda ambulans sağlık hizmeti aldığı araçlardır. Özel ambulanslar da mevzuat yönetmeliği gereği sağlık bakanlığı tarafından ruhsatlandırılan araçlardır. Yani her ne kadar hizmetlerini özel olarak verseler bile güvenlik ve donanımları devlet tarafından incelenmektedir. İlgili resmi işlemler ve yönetmelikleri buna göre sağlanmaktadır.

Bu bakımdan özel ambulans hizmeti almak isteyen kurumlar güvenle bu hizmeti alabilmektedir. Elbette ki özel ambulansların daha avantajlı olduğu noktalar da bulunmaktadır.

Özel Ambulans Hizmetleri Nelerdir?

Özel ambulans hizmetleri de tıpkı 112 acil servis numarasına ait ambulanslar gibi hizmet vermektedir. Hatta özel ambulanslara ulaşım daha kolay olduğu için iletişim konusunda da problem yaşanmamaktadır.

Özel ambulans hizmetlerinin en baş hizmeti hasta nakil ihtiyacını gidermektedir. Hasta bir yerden başka bir yere taşınacaksa özel ambulans hizmeti alabilirsiniz. Bu hastanın taşınması işlemi şehir içi veya şehir dışı olabilir. Özel ambulanslar hem şehir içi hem de şehirlerarası hasta nakil hizmetini sağlamaktadır.

Özel ambulansların ücretlendirilmesi hem mevzuata hem de alınmak istenen hizmete bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir.

Hastanın nakli esnasında herhangi bir acil müdahale gerektiğinde özel ambulans uzman ekibi anında müdahale edebilmektedir. Bu bakımdan özel ambulanslar uzman sağlıkçılarla ve özel ekipmanlarla çalışmaktadır.

Özel Ambulans Hizmeti Nasıl Alınır?

Özel ambulans hizmetini almak için öncelikle özel ambulansı ilgili hastanız için kiralamanız gerekecektir. Kiralama işlemi için özel ambulans hizmeti veren kurumsal ve kaliteli bir firmaya ihtiyacınız. Bu durumda devreye önerilecek özel ambulans hizmeti firması www.asrinambulans.com.tr girmektedir.

Hastanın durumu ve hastanın nakil edileceği yer mesafesi özel ambulansın hizmetinin ücretlendirilmesinde etkili olmaktadır. Dolayısıyla da kiralama ücreti buna göre değişir. Hastanın durumunu özel ambulans firmanızdaki yetkilere detaylı olarak bildirmeniz gerekecektir.

Bunun nedeni ise bazı hastalar diğer hastalara göre daha ağır rahatsızlıklara sahip olabilmektedir. Bu durum da ilgili hastanın daha fazla personele ve donanıma ihtiyaç duyabileceğidir. Bazı hastalar ise daha hafif rahatsızlıklara sahip oldukları için 3 personel ve uygun donanım yeterli gelebilmektedir.

Özel ambulans hizmeti için ücretlendirme buna göre değişirken ücretlendirme sistemini de senelik olan yönetmelikler belirlemektedir. Bilindiği gibi bu yönetmelik ve mevzuat sağlık bakanlığına bağlıdır.

Özel Ambulans Seçimi Neye Göre Yapılmaktadır?

Özel ambulans seçimi hasta yakınlarının kafasını karıştırabilmektedir. Oysaki ambulans seçimini hasta yakını yapmamaktadır. Sizler sadece hastanın durumunu ve ne için özel ambulans talebinde bulunduğunuzu detaylı olarak doğru bilgilerle özel ambulans hizmeti veren firmanıza sunduğunuzda hasta için en uygun tam teşekküllü özel ambulans hizmetinize gönderilmektedir.

Özellikle hasta yatalak ve yaşlı ise daha fazla özen gösterilmelidir. Bilindiği gibi insan vücudu yaşlandığında daha fazla çökmekte ve daha hassas olmaktadır. Dolayısıyla da yaşlılarımız nakil esnasında zarar görebilmektedir. Bu yüzde özel ambulans seçimlerinde hastaların yaşı, durumu, hangi hastalıklara sahip oldukları, acil bir müdahale gerekip gerekmeyeceği gibi pek çok detaya önem verilmektedir.

Özel Ambulans Ekipmanları Nelerdir?

Özel ambulans ekipmanları eksiksiz ve kusursuz bir şekilde temin edilmektedir. Tüm ekipmanlar da ruhsat dahil olmak üzere yönetmeliğin belirlediği zamanlarda mevzuat gereği denetlenmeye tabidir.

Özel ambulanslarda da acil durumun gerekli olması karşısında özel araç ve gereçlerin mutlaka yer alması lazımdır. Oksijen seti, entübasyon tüpleri, laringoskop seti, ambu, enjeksiyon seti ve airwayler özel ambulanslarda olması gereken acil durum ekipmanlarıdır.

Özel ambulans ekipmanları dışında bir de çalışan sağlık personel sayısı da çok önemlidir. Bu sağlık personelleri özel eğitimlerden ve sınavlardan geçerek göreve başlamaktadır. Dolayısıyla da oldukça tecrübeli ve eğitimli kişilerdir. Özel bir ambulansta en az iki tane sağlık personeli yer almalıdır. Personel sayısı ihtiyaca göre arttırılmaktadır.

Özel ambulanslar genelde hasta nakil hizmeti verdiği için nakil esnasında gerekli olabilecek her türlü aracı barındırmalıdır. Sedye bunlardan sadece bir tanesidir. Aynı zamanda özel ambulansı kullanan şoför de duyarlı, eğitimli ve özel kişilerdir.

Özel Ambulansa Hangi Durumlarda İhtiyaç Duyulabilir?

Özel ambulansa evde ya da hastanede hastanız varsa her durumda ihtiyaç duyulabilir. Özellikle bu hastanız özel hizmet gerektiren bir hastaysa daha da fazla özel ambulansa ihtiyacı vardır. Hasta yatalaksa ve bir yerden bir yere taşınması zor ise binek araçları kullanamayacak durumda ise özel ambulans onlar için bir gerekliliktir.

Hasta nakil durumları bir yerden bir yere olabilmektedir. Tüm bu sağlık hizmetleri dışında hastanın özel bir etkinliğe götürülmesi istenebilir. Bu durumda da özel ambulans desteği alabilirsiniz. Acil sağlık hizmeti ve sabit nokta ambulansı gibi pek çok hizmete özel ambulans firmalarında yer verilmektedir.


WhatsApp-Image-2022-01-04-at-20.56.44-1200x800.jpeg
04/Oca/2022

Vitaminler, kas ve iskelet sağlığı, organların işlevini eksiksiz yerine getirmesini sağlayan yapı taşlarıdır. Her birinin tartışılmaz yararları bulunmakta olup pek çoğunu vücut üretebilmektedir. Bazen vitamin eksikliği gelişmekte ve takviye edilmesi sağlanmaktadır.

  Vitaminler Ne İşe Yarar?

Vitaminler her yaştan insan için gerekli ölçüde alınması gerekmektedir. Vitamin rehberi kayıtlarında bulunan B grubu vitaminler yüksek işlevli vitaminlerdir.

-B1 vitamini, Tiamin olarak da bilinmektedir.

-Kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar. Vücuda enerji sağlayan besin öğelerini çevirmektedir.

-Kasları güçlendirmektedir.

-Sinir- sindirim sistemi fonksiyonlarının dengesini sağlamaktadır.

-Bulunduğu besinler; Keten tohumu, et-tavuk, maya, kırmızı mercimek, yulaf olarak bilinmektedir.

Her gün kadınlara 0,8 mg erkeklerin 1 mg alması yeterli görülmektedir.

İlginizi Çekebilir: Kiralık Ambulans

B2 Vitamini

B2 (Riboflavin) olarak bilinen bu vitamin türü de; badem, maya, sakatatlar, yoğurt, yumurta, eski kaşar peyniri ve çökelekte bulunmaktadır. Yararları;

-Cilt sağlığı ve göz sağlığını korumaktadır.

-Sinir sisteminin düzenli çalışmasını desteklemektedir.

-Yağ, karbonhidrat ve protein metabolizması üzerinde büyük görevler taşımaktadır.

-B2 vitamini, kadınlara günde 1,1 mg, erkeklere 1,3 mg olarak önerilmektedir.

B3 (Niasin) Vitamini,

Bulunduğu besin kaynakları; tavuk, hindi, kırmızı et, maya, yer fıstığı, ay çekirdeği, palamut balığı ve zargana balığında bulunmaktadır. Hamsi ve alabalık ve buğday kepeği B3 vitamininden zengindir. Faydaları;

-Kolesterol ve trigliserit dengesini destekleyerek yüksek kan basıncının düşürülmesine yardımcı olmaktadır.

-Sinir sistemi üzerinde olumlu etkisi bulunmaktadır.

-İyi kolesterol HDL düzeyini artırarak kalp riskini önlemektedir.

-B3 vitamini, kadınlara günde, 13,2 mg erkeklere ise 16,5 mg alınması önerilmektedir.

B6 Vitamini

Bulunan besinler, sarımsak, buğday kepeği, sakatatlar, patates, buğday rüşeymi, susam, antep fıstığı, maya ve beyaz et olarak bilinmektedir. Faydaları;

-Besinler sayesinde alınan karbonhidrat ve proteini enerjiye çevirmesi,

-Hemoglobin oluşumuna destek olarak vücuda oksijen taşımaktadır.

-B6 vitamini kadınlara günde, 1,2 mg erkeklere 1,4 mg önerilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Kış Ayları İçin Beslenme Önerileri

B9 (Folik Asit) Vitamini

Yer fıstığı, buğday rüşeymi, yeşil- kırmızı mercimek, tere, marul, nane, maydanoz, ıspanak ve tüm koyu yeşil yapraklılarda bulunmaktadır. Brokoli ve turp da folik asit kaynaklarıdır. Faydaları;

-Kan hücrelerinin yapımına yardımcı olmaktadır.

-Omurilikte gelişebilecek doğum kusurlarını önleyerek bebek gelişimi sağlamak,

-Zihinsel fonksiyonların devamında etkili rol üstlenmektedir.

-Kalp hastalıkları riskini azaltmada önemli bir işlev üstlenmektedir.

Hamilelik düşünen kadınlara korunmayı bıraktıklarından hamileliğinin 12. Haftasına kadar günde 0,4 mg folik asit takviyesi önerilmektedir. Ayrıca hem kadınlar hem erkekler için günde 0,2 mg folik asit takviyesi önerilmektedir.

 B12 Vitamini

Kırmızı et, balık, tavuk, karaciğer ve tüm sakatatlarda bulunmaktadır. Süt ürünleri ve tüm hayvansal gıdalarda B12 vitamini bulunmaktadır. Faydaları;

-Sinir sitemini koruma,

-Kan hücrelerinin oluşmasını desteklemek,

-Folik asit gereksiniminde,

-Kalp hastalıklarının risklerini azaltmak,

-Sinir hastalıkları ve kanserden korumakta büyük önem taşımaktadır.

-Kadınlara ve erkeklere günde 1,5 mg almaları tavsiye edilmektedir.

C Vitamini

Turunçgiller, kivi, yeşil yapraklı sebzeler, kuş burunu, domates, kırmızı yeşilbiber, patates ve karnabahar da bulunmaktadır. Faydaları;

-Cilt, kemik ve kıkırdak sağlığını korumaktadır.

-Cilt sorunlarına karşı destek vermektedir.

-Hücre yapısını desteklemektedir.

-Yaraların iyileşmesini hızlandırmaktadır.

-Demir emilimini hızlandırarak eksiklik semptomlarını önlemektedir.

-Güçlü bir antioksidan olarak koruma sağlamaktadır.

C vitamini kadınlar için 75, erkekler için ise 90 mg önerilmektedir. Sigara içenlerin içmeyenlerden daha yüksek oranda C vitamini alması önerilmektedir. Hamile ve emziren anneler için de C vitamin miktarının artırılması önerilmektedir.

D Vitamini

Kırmızı et, yağlı balık, güneş ışığı, yumurta ve süt ürünlerinde bulunmaktadır. Faydaları;

-Kalsiyum emilimi artırımı,

-Kas ve sinir sağlığının korunması,

-Bağışıklık sisteminin korunması,

-Kemik gelişimi desteği sağlamasıdır.

Kadınlara ve erkeklere her gün 800 ile 1000 ünite arasında D vitamini almaları önerilmektedir. Hamileler için daha fazlası gerekmektedir.

 
Daha İyi Bir, Hayat İçin

Daha İyi Bir Hayat İçin


Dijitalist Marketing 2021. Tüm hakları saklıdır.Bütün hakları saklıdır. 2021 Dijitalist Marketing2021 Dijitalist Marketing