Tam Teşekküllü Ambulans

Tam Teşekküllü Ambulans

Mayıs 24, 2022 by Asrın Ambulans0
ambulans-ic-kismi-1200x800.jpeg

Sağlık kuruluşlarına tedaviye gitmesi gereken veya hastaneden çıkışı yapılacak olan hastaların gitmek istedikleri yere ulaşmalarını sağlayan nakil hizmetlerine ambulans nakil hizmetleri denilmektedir. Bu tip durumlara konu olan hizmetler, hastaların binek araçla gitme durumu olmaması yanında tam teşekküllü ambulans ihtiyacından da kaynaklanmaktadır.

Bu gibi durumlarda tedavisi neticelendirilmiş hastaların o anki sağlık durumuna bağlı olarak nakil aracı içinde ambulans şoförü, acil tıp teknisyeni ve doktordan oluşan bir sağlık ekibi bulunabilir. Doktor bulunması durumu araçta bulunan hastanın durumunun ciddiyetine göre değişiklik gösterebilir. Bu şekilde hastanın evine veya farklı bir hastaneye ulaşması sağlanır. İlave koşullar söz konusu olduğunda hasta ve sağlık ekibinin can güvenliğinin sağlanabilmesi amacıyla araçta ek personel bulundurulur.

İlginizi Çekebilir: Hastanelerde Nakil İşlemi

Hasta Nakil Araçlarının Sınıflandırılması

Hasta nakil aracı olarak kullanılacak özel donanımlı ambulanslar çeşitli şekillerde sınıflandırılabilir. Bu sınıflandırmalara konu olacak hususlar ise hastanın yaşı, cinsiyeti, sağlık durumunun ciddiyeti, coğrafi koşullar ve diğer tıbbi gereksinimler şeklinde sıralanabilir.

Coğrafi kriterlerin dikkate alındığı kırsal bölgelerde kullanılan ambulanslar, sürekli yoğun bakım ünitesi gerektiren ambulanslar, yeni doğanlar için kullanılacak ambulanslar ve obezite gibi durumlarda kullanılacak ambulanslar bu tarz araçlara örnek verilebilir.

 

Kara Ambulansı Türleri Özellikleri

Gerek kamuda gerek özel sektörde faaliyet gösteren tüm ambulanslar 26369 sayılı kanun yönetmeliği kapsamında yetkilendirilirler. Türkiye’de yürürlükte olana kanun yönetmeliği ile her hangi bir sınıflandırılmaya tabi tutulmayan kara ambulansları AB standartları çerçevesinde A, B ve C tipi olarak sınıflandırılırlar. Bunun yanında kara ambulansları kullanım amacı kapsamında acil yardım ambulansı, hasta nakil ambulansı, yoğun bakım ambulansı ve özel donanımlı ambulanslar olarak bilinmektedirler.

Her türlü acil durumda olay yerinde ve ambulans içerisinde hasta veya yaralı kişilere gerekli acil tıbbi müdahaleyi yapabilecek teknik donanıma sahip araçlar acil yardım ambulanslarıdır. Hasta nakil ambulansları özellikle evden hastaneye nakil sürecinde kullanılmaktadır.

Talep olmaması halinde içerisinde doktor veya teknisyen bulundurulmayan, sadece bir sağlık personeli olan araçlardır. Diğer tür olan yoğun bakım ambulansları ise hastaların nakil süresince ileri düzeyde izlenmesi ve tedavi gerektirecek durumlar için tasarlanan araçlardır.

Acil Yardım İçin Kullanılacak Ambulans Özellikleri

Bir hasta nakil aracının acil yardım ambulansı olarak hizmet verebilmesi için 2021 yılı itibariyle yürürlükte olan ilgili kararname çerçevesinde bazı kural ve kaideleri yerine getirmiş olması gerekmektedir. Bu kurallar sağlık bakanlığı tarafından uygulanmakta olup acil yardım ambulanslarının faaliyette bulunmasını sağlayan koşullarıdır. Bu kapsamda söz konusu araçta öncelikle, yönetmelikte belirtilmiş teknik cihaz donanımı ve tıbbi müdahalede gerekli malzemeler yer almalıdır.

Öte yandan, acil yardım ambulansında en az 3 personel hazır bulunmalıdır ve bu 3 personelden sürücü olanın yetki belgesine sahip olması gerekir. Bunun yanında, ekibi oluşturan personelden bir tanesi uzman doktor veya paramedik olmak durumundadır.

Araçta acil tıp teknisyeni de bulunmalıdır. Ambulansta görevli personelin acil vakalarda olay yerinde ilk müdahale yapabilme yetkisi olmalıdır. Bu koşulları tam olarak sağlayan araçlar acil yardım ambulansları olarak faaliyet gösterebilir.

 

Özel Firmaların Sunduğu Hasta Nakil Hizmetleri

Kamu hastanelerinin sunduğu hasta nakil hizmeti yanında bazı özel kuruluşlarda kendi bünyelerinde faaliyet gösteren ambulanslarla hasta nakli gerçekleştirmektedir. Özel bir kuruluştan bu konuda hizmet almak isteyen kişiler, çeşitli firmalardan, kendi özel durumları çerçevesinde destek talebinde bulunabilirler. Bu kapsamda asrın ambulans olarak tüm hastalarımızın nakil hizmetleri konusunda özenli ve dikkatli hizmet sunmaktayız. İnternet sitemizden veya 7/24 aktif danışma hattımızdan her türlü konu ile alakalı bilgi alabilirsiniz.

Özel ambulans kiralama hizmetleri de farklı şehirlerde çeşitli firmalar tarafından sunulabilmektedir. Bu kapsamda hasta nakil araçları belli açılış fiyatı ve kilometre başına ücretlendirme ile hastalarını hastaneden eve, evden hastaneye veya hastaneden hastaneye taşımaktadır.

Transferler aynı şehir içinde olabileceği gibi farklı bir şehre hatta farklı bir ülkeye de yapılabilmektedir. Hızlı, güvenli ve konforlu bir nakil süreci için konusunda uzman ve deneyimli personeli olan firmalarla çalışmakta fayda bulunmaktadır.

 

Hasta Nakil Araçları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hasta naklinde kullanılan kara ambulanslarının dışı beyaz renktedir. Bunun yanında söz konusu araç acil yardım ambulansı ise kırmızı renkte ve fosforlu; hasta nakil ambulansı ise lacivert renkte ve fosforlu ve 200 mm genişliğinde bir şeritle çevrelenmiş olur. Kişiler sağlık sorunlarına bağlı olarak devlet ambulansı veya özel ambulans talebinde bulunabilir.

Çalışma koşulları ve sunduğu hizmetler bakımından birbirine benzeyen bu ambulanslar arsındaki temel fark devlet ambulanslarının hastayı en yakın hastaneye getirmesine karşın özel ambulansların hastayı, talep ettiği hastaneye götürmesidir.

 


Yorum Yap

Mail adresiniz paylaşılmaz. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir.
Daha İyi Bir, Hayat İçin

Daha İyi Bir Hayat İçin


Dijitalist Marketing 2021. Tüm hakları saklıdır.Bütün hakları saklıdır. 2021 Dijitalist Marketing2021 Dijitalist Marketing

Şimdi Ara